Urnatemetői Szabályzat
2017. január 1-től
A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) és a végrehajtása tárgyában kiadott 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: vhr), valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által 2015. évben kiadott, a Magyar Katolikus Egyház temetőiről, temetkezési tevékenységéről és a katolikus egyházi szertartás szerinti temetkezésről szóló Szabályzat (a továbbiakban: MKPK Szabályzat) alapján a kecskeméti Római Katolikus Szentcsalád Plébánia (székhelye: 6000 Kecskemét, Irinyi utca 62., a továbbiakban: Plébánia) a tulajdonában levő ún. urnatemető használatának rendjéről (működéséről) az alábbi szabályzatot (a továbbiakban: szabályzat) alkotja és teszi közzé.
I. A szabályzat célja
- A szabályzat célja, hogy a Plébánia tulajdonában levő urnatemetőben, mint egyházi tulajdonú temetkezési emlékhelyen (a továbbiakban: urnatemető) zavartalan legyen a temetkezési tevékenység, ezen emlékhely szent jellegének védelme, illetve ennek előmozdítása, az elhunytak illő és tisztességes eltemetése, emlékük méltó megőrzése és ápolása, a kegyeleti jogok érvényesítése.
II. A szabályzat hatálya
- A szabályzat hatálya kiterjed a Plébániára, mint az urnatemető tulajdonosára, egyben fenntartójára és üzemeltetőjére, továbbá azokra az egyházi és világi személyekre (klerikusok, alkalmazottak, megbízottak), akik az urnatemető fenntartásában, üzemeltetésében és temetkezési szolgáltatási tevékenység végzésében, valamint a katolikus egyházi szertartás szerinti búcsúztatásban bármilyen módon részt vesznek, illetőleg azokra, akikre nézve e tevékenységek során jogok keletkeznek és kötelezettségek hárulnak.
- Az urnatemető 10576 hrsz. alatt felvett, a valóságban Kecskemét Irinyi utca 62. alatt található, a Szentcsalád Plébánia kizárólagos tulajdonában álló ingatlan.
III. Általános rendelkezések
- A tisztességes és méltó temetés, valamint a halottak nyughelye előtti tiszteletadás joga mindenkit megillet.
- Az urnatemetőben –általában- csak annak a személynek a hamvai helyezhetők el, akit megkereszteltek.
- Nem megkeresztelt halott hamvainak elhelyezésére csak a Plébánia plébánosának írásos engedélyével kerülhet sor.
IV. Az urnatemető használatának, a kegyeleti jog gyakorlásának szabályai
- Az urnatemetőben mindenki az ilyen temetkezési hely funkciójának, csendjének és a kegyeletnek megfelelő magaviseletet köteles tanúsítani. Tilos minden olyan magatartás vagy tevékenység, amely a látogatók körében megbotránkozást kelt vagy kelthet, illetve kegyeletsértő, zavarja vagy akadályozza a kegyeleti jog gyakorlását.
- Az urnatemetőben 14 éven aluli gyermek felügyelet (kísérő) nélkül nem tartózkodhat.
- Az urnatemetőbe állatot bevinni, beengedni – a vakvezető kutya kivételével – tilos.
- Temetés után élővirág vagy koszorú a fülke mellett, vagy annak közelében tisztasági okokból legfeljebb 5 naptári napig maradhat!.
- A temetési szertartás alkalmával az urnatemetőbe 1 darab koszorú, és a Plébánia vázáiban elhelyezett vágott virágok vihetők le. Ha a szertartásra több koszorút hoznak a hozzátartozók, azokat az urnatemetőben nem tudjuk elhelyezni, ezért azokat a szertartás után a hozzátartozóknak el kell vinni.
- Amennyiben a koszorún, virágokon elhelyezett búcsúszalagokat, valamint a temetési szertartás alatt elhelyezett vázákat az eltemettető el kívánja vinni, azt a 4. pontban leírtak alapján, a virágok és a koszorú eltávolításáig megteheti.
- Az urnatemető területén csak az urnafülke díszítésére szolgáló tárgyakat (kiskoszorú, virág, stb.) szabad elhelyezni, de azt is csak abban az esetben, ha a mellette lévő urnafülkét nem takarja. A rendezettség érdekében gondoskodni kell folyamatos cseréjükről vagy időben való eltávolításukról. Szálas virágok csak az urnatemetőben található közös virágvázákban helyezhetők el. A közös vázákat munkatársaink hetente takarítják.
- Engedély nélkül elhelyezett, az urnatemető használati rendjét zavaró tárgyakat (pl. vázák, mécsesek, koszorúk, stb.) a temetőgondnok jogosult eltávolítani.
- Az urnatemetőben mécsesek gyújtására – tűzveszély, és tűzrendészeti előírások miatt – csak a kihelyezett állványokon, az itt található mécsesek meggyújtásával van lehetőség.
V. A fedlapra vonatkozó szabályok
- Az urnafülke fedlapjára az eltemettető kérésének megfelelően a Plébánia egységes betűtípussal elkészítteti a feliratot. A fedlapra a Plébániával szerződésben álló kőfaragó készíti el feliratot.
- A Plébánia csak abban az esetben cseréli ki a fedlapot, ha az anyaghiba miatt megrepedt vagy eltört. Egyéb, applikációk által okozott sérülés miatt megrongálódott tábla cseréje nem a Plébániát terheli.
- Az urna fedlapjára helyezett virágok, vagy más applikációk ellopásáért a Plébánia felelősséget nem vállal.
VI. Ravatalozás
- A temetési szertartásra a hamvakat tartalmazó urna ravatalozása, megkeresztelt elhunyt esetén a kápolnában vagy a nagyteremben történhet.
- Amennyiben az elhunyt nem volt megkeresztelve, vagy a temetést nem egyházi szertartással végzik, a ravatalozást az urnatemetőben végezzük. Külön plébánosi engedéllyel, polgári szertartás esetén a ravatalozás történhet a nagyteremben is.
- A ravatalozást minden esetben a Plébánia munkatársai végzik.
- A ravatalozás alatt csak egyházi, vagy egyházi jellegű komolyzene (pl. Bach, Mozart, Liszt stb.) hangozhat el.
- Az elhunyt felravatalozása általában a temetési szertartás előtt 1/2 órával történik.
VII. Temetési szertartások ideje
- A temetési szertartások időpontjait a Plébánia irodájában kell egyeztetni minden esetben.
- Temetést hétköznapokon 9-15 óra közötti időben lehet végezni.
- Szombati temetésre a plébános külön engedélyével kerülhet sor, a mindenkori temetési költség kétszereséért.
- Vasárnap semmilyen körülmények között sem vállalunk temetést.
VIII. Az urnatemető temetési helyével, a gazdálkodással kapcsolatos szabályok
- Urnák elhelyezésére az altemplomban kialakított urnafülkékben van lehetőség.
- Az urnafülke megváltásáért megváltási díjat, újraváltásáért újraváltási díjat kell fizetni. A díjakat a Plébánia évenként határozza meg.
- Az urnafülke megváltási díja a fülke méretétől, az urnafülkének az urnatemetőben fellelhető helyétől és elhelyezkedésétől (pl. melyik sor stb.) függ.
- Az urnafülke megváltásával kapcsolatos teendőket a Plébánia iroda látja el, az urnatemetővel kapcsolatos ügyek intézésére kijelölt nyitvatartási időben.
- Az urnatemetőben az urnafülkék feletti rendelkezési jog időtartama 10, vagy 25 év.
- A megváltott, vagy újraváltott urnafülke pontos helyét, valamint a megváltás díját az urnafülke felett rendelkezési jog gyakorlására jogosulttal kötött szerződésben fel kell tüntetni.
- A rendelkezési jog gyakorlása a temetési helyre helyezhető személyek körének meghatározására és az urnafülke gondozására terjed ki.
- Az urnafülke újraváltásában elsőbbséget élvez(nek) a rendelkezési jogot szerzők, haláluk esetén a Megállapodás 5. pontjában megjelölt személy, az eltemettetők, illetve a törvényes öröklési rend szerint soron következő közeli hozzátartozó.
- A Plébánia az urnafülkék lejártának idejéről külön értesítést nem küld, azt az urnafülke fedlapján, a lejárat évének január hónapjában matricán jelezzük. A rendelkezési jog lejártának időtartama után 6 hónap türelmi idő van.
- Az újra meg nem váltott urnafülkékben, illetve urnasírboltokban lévő elhunytak hamvait az urnatemető területén helyezzük el, amit a temető nyilvántartásban regisztrálunk.
- Az urnatemetővel kapcsolatban vezetett nyilvántartások alapján a hivatalos irodai időben (nyitvatartási idő) a kegyeleti jogokat gyakorolni kívánó által felvilágosítás kérhető megváltott urnafülke fellelhetőségi helyéről. A nyilvántartásokba azonban csak az tekinthet be, akit arra a Tv. feljogosít.
IX. Temetőgondnok
- Az urnatemetővel kapcsolatos gondnoksági feladatokat a Plébánia által foglalkoztatott temetőgondnok látja el.
- A temetőgondnok feladatai, kötelezettségei a következők: – ellenőrzi az urnatemető tisztán tartását, gondoskodik az urnatemető rendjének betartásáról és betartatásáról, – szervezési intézkedésekkel elősegíti a temetés és az urnaelhelyezés zökkenőmentes lefolytatását; – az elhunytnak a kegyeleti igényeknek megfelelő temetésre való előkészítése; – a temetési szertartást a szükséges kellékekkel ellátja, – elvégzi a szükséges sekrestyési feladatokat; – a ravatalozás; – az urna elhelyezése, és azt követően az urnafülke lezárása;
X. Urnafülke felnyitása
- Az urnafülke felnyitását (fedlap levétele) csak a Plébánia végezheti. Ha az urnafülkét bármely okból fel kell nyitni, – kivételt képez ez alól, ha ez a temetési szertartás előkészítésével kapcsolatosan történik – ez minden esetben a temetőgondnok személyes jelenlétében történhet. XI. Az urnatemető látogatásának szabályai.
- Az urnatemető a kifüggesztett nyitvatartási időben látogatható.
- Halottak napján, Mindenszentek ünnepén az urnatemető meghosszabbított nyitvatartási időben látogatható
XII. Kegyeleti szolgáltatások feltételei
- A Plébánia ravatalozást is végez, ezért díjat kell fizetni. A díjakat a Plébánia állapítja meg.
- A Plébánia urnatemetőjében temetési szertartást végezhet a Plébánia papja, diakónusa, máshonnét felkért katolikus pap, vagy diakónus, az eltemettető által felkért protestáns (pl. evangélikus, református) egyházi személy.
- Mivel a Szentcsalád Plébánia urnatemetője egyházi fenntartású, a keresztény szellemiségtől idegen szertartás (pl. társadalmi búcsúztatás) csak a plébános hozzájárulásával végezhető.
XIII. Temetési szertartáson kívüli liturgikus események rendje az urnatemetőben
- Az urnatemetőben Mindenszentek ünnepén, és Halottak napján megemlékező szertartást végzünk.
- Halottak napján szentmisében emlékezünk meg az urnatemetőben eltemetett minden megholtról.
XIV. Egyházi személyek nyugvóhelyének gondozása
- Egyházi személyek nyugvóhelyének gondozását a Plébánia végzi, vagy a Plébánia által engedélyezett hozzátartozó végezheti.
XV. Záró rendelkezések
- Ez a szabályzat 2017. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a Plébánia által korábban kiadott temetőszabályzatok hatályukat veszítik.
- A szabályzatot a Plébánia képviselőtestülete 2016. november 22. napján megtartott ülésén megtárgyalta és elfogadta.
- A szabályzatot az urnatemetőben ki kell függeszteni.
- A szabályzatot az urnafülke feletti rendelkezési jogot szerzővel, illetve az eltemettetővel meg kell ismertetni.
- Ebben a szabályzatban nem, vagy nem kellő részletességgel szabályozott kérdésekben aTv., a vhr., és más világi jogforrások [vö. MKPK Szabályzat 4. § (1) bekezdésének 11. pontja), valamint az MKPK Szabályzat és más egyházi jogforrások [vö. MKPK Szabályzat 4. § (1) bekezdésének 19. pontja) vonatkozó rendelkezései az irányadók.
Dátum: 2016. november 22.